In the event you’re new right here, I observe the Purchase Forward Precept — which implies that what we purchase every week is usually for future weeks. We top off on the perfect offers and markdowns every week and that implies that we then have quite a lot of objects from earlier buying journeys to make use of to plan a menu from.
With the rise in grocery costs, I’ve determined to boost our grocery funds to $100 per week as a result of I’ve not been having sufficient wiggle room to top off like I’d wish to. This quantity will nonetheless problem me to be artistic whereas additionally giving me sufficient respiratory room to top off and proceed to observe the Purchase Forward Precept.
Along with practising the Purchase Forward Precept, I Reverse Meal Plan. Which means I plan primarily based upon what now we have available plus what good gross sales/markdowns I discovered on the shops. (Learn extra about Reverse Meal-Planning right here.)
{Observe me on Instagram tales for real-time movies on what I’m shopping for if you happen to don’t wish to have to attend for me to get the submit written up for the weblog!}
I’m a bit late in getting this posted — as I purchased all of this final Friday! — however hey, higher late than by no means, proper?!

Now we have been loving getting recent eggs and milk! I’m so excited to have lastly discovered some good sources for these! This week, we purchased two dozen eggs from our mates who’ve chickens ($5/dozen) + we went to the native farm to choose up milk ($5/gallon) they usually additionally had recent eegs for $3/dozen (!!!) and floor sausage from an area farm for $3/pound.

At Kroger, my largest rating was 11 packages of uncured ham marked right down to $1/package deal (recurrently $4.69!). I caught these within the freezer to make use of for sandwiches, home made sizzling pockets and extra!

In addition they had blueberries for $2.99, orange juice for $1.29/half gallon, and 32-oz blocks of cheese for $5.99.

The large jars of jelly had been marked right down to $1 every and the cereal was $1.99 every.

All complete for all these groceries from Kroger + mates + the native farm, it was round $98.

Right here’s What We Ate
Breakfasts —Cereal, Scrambled Eggs, Oatmeal, Baked Oatmeal
Lunches (the older youngsters have lunch at college) — Fried Eggs, Yogurt, Toast, Laborious-Boiled Eggs, Fruit, Leftovers, Bagged Salad, Peppers, Cheese
Snacks — Fruit, Cheese, Chocolate Milk, Banana Chocolate Chip Muffins, Sizzling Cocoa
Dinners
Sunday: Picnic Lunch (ham and PB sandwiches), Pancakes for dinner
Monday: Sloppy Joes, Pickles, Salad, Fruit
Tuesday: Frozen Pizza
Wednesday: Hen Broccoli Rice, Rolls, Fruit Salad
Thursday: Bean & Cheese Burritos with hen, Fruit
Friday: Home made Barbecue Hen Pizza, Fruit
Saturday: Dinner out